Planujesz sprzedać nieruchomość? Mamy dla Ciebie kilka cennych rad.

Nieruchomości – jedna z dziedzin, w której wszyscy czujemy się ekspertami. Nic w tym dziwnego, jest to wszakże temat tak powszechny, że pojawia się w życiu każdego z nas na różnych jego etapach. Zarówno jeżeli chodzi o realizację potrzeb najniższego rzędu jak własne potrzeby mieszkaniowe, jak również w procesie samorealizacji gdy na przykład inwestujemy własne środki na rynku mieszkaniowym.

Co natomiast w sytuacji gdy zdecydujesz się na sprzedaż swojej nieruchomości? Czy aby na pewno wiesz jakich błędów powinieneś uniknąć? Oto kilka praktycznych wskazówek.

1. Nie zawyżaj ceny już na samym początku.

Prawidłowa, czyli przede wszystkim obiektywna, wycena swojej nieruchomości to w zasadzie podstawa, od której zależy powodzenie całej transakcji. Pamiętaj, że może Ci się wydawać, że akurat Twoja nieruchomość jest na tyle unikalna, że na pewno jest warta więcej niż inne w tej okolicy. Często jednak takie podejście się mści, ponieważ nawet jeżeli później zdecydujesz się obniżyć cenę (w ogłoszeniu, lub potencjalnemu nabywcy) może się okazać, że Twoja oferta jest już na rynku na tyle długo, że straciła zainteresowanie. Sama cena to jednak nie wszystko…

2. Pamiętaj o regularnym opłacaniu rachunków.

Ta pozornie nieistotna na etapie ogłaszania nieruchomości sprawa, może mieć zasadniczy wpływ na decyzję potencjalnego nabywcy. Pamiętaj, że zakup nieruchomości wiąże się z dużym wydatkiem. Czasami są to oszczędności życia, czasami długoletnie zobowiązanie w banku. W każdym wypadku, musisz sobie zdać sprawę, ze wiele osób podchodzi do transakcji bardzo nieufnie a informacja o zaległości, na przykład w opłacaniu czynszu, może ostatecznie przeważyć szalę na niekorzyść transakcji.

3. Przygotuj nieruchomość do sprzedaży.

Praktycznie każda sprzedaż na rynku nieruchomości poprzedzona jest oględzinami na miejscu. To właśnie najważniejszy moment w całym procesie sprzedaży. Niezwykle ważne jest tutaj tak zwane pierwsze wrażenie. Utrzymanie sprzedawanego lokalu w porządku, czy każdorazowe wietrzenie przed prezentacją to absolutna podstawa. Warto jednak zastanowić się nad postaraniem się nieco bardziej o atrakcyjny wygląd naszego lokum. Nie trzeba jednak od razu przeprowadzać kosztownych remontów. Warto natomiast rozważyć nowatorską technikę sprzedaży nieruchomości przy wykorzystaniu tzw. Home Stagingu, który polega na aranżacji wnętrza tak aby było ono jak najbardziej uniwersalne stylistycznie z unikaniem nadmiernej jego personalizacji. Pamiętaj, że od teraz Twoja nieruchomość ma się podobać większości osób, które będą ją oglądać a nie tylko Tobie.

4. Wykonaj dobre zdjęcia.

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że kupujemy oczami. Statystycznie udowodnione jest, że w większości jesteśmy wzrokowcami. Dlatego pamiętaj o wykonaniu naprawdę dobrych i doświetlonych zdjęć swojej nieruchomości. Weź pod uwagę, że pierwszy kontakt potencjalnego nabywcy z Twoją ofertą to najczęściej ogłoszenie w internecie. Te z kolei, w gąszczu innych ofert, najłatwiej wyróżnić właśnie dobrymi zdjęciami. Świetnym pomysłem jest również prezentacja wideo, która przekaże jeszcze więcej informacji o Twojej ofercie a jednocześnie ograniczy ilość osób rzeczywiście odwiedzających nieruchomość do tych naprawdę zainteresowanych. Niestety spełnienie tego warunku wiąże się z dostępem do dedykowanego fotografii wnętrz sprzętu, który nie należy do najtańszych.

5. Bądź elastyczny.

Częstym problemem jest utrudniony kontakt ze sprzedającym nieruchomość. Niestety, w momencie kiedy zdecydujesz się sprzedać swoje „m”, musisz dostosować się do wymogów Twoich klientów, którzy mogą prosić Cię o prezentacje o naprawdę różnych porach i wymagać od Ciebie odbierania telefonu dokładnie wtedy kiedy będą dzwonić. Nie możesz pozwolić sobie na lekceważenie kontaktu ze strony potencjalnych nabywców – pamiętaj, że Twoja oferta jest atrakcyjna jedynie wtedy, kiedy szanujesz jej odbiorcę.

6. Skompletuj dokumenty.

Zakładasz, że przygotowanie dokumentów potrzebnych do sprzedaży powinno nastąpić dopiero gdy już porozumiesz się z nabywcą co do warunków transakcji? Niestety, nie do końca tak musi być. Po pierwsze, powinieneś być gotowy udostępnić dokumenty do wglądu każdej odwiedzającej Cię osobie. Po drugie, musisz sobie zdać sprawę, że nie rzadko w dokumentacji potwierdzającej własność nieruchomości występują nieprawidłowości, z których nawet właściciele nie zdają sobie sprawy. Wyobraź sobie teraz sytuację, w której ustaliłeś już satysfakcjonujące Cię warunki sprzedaży z klientem, który chce Ci zapłacić gotówką. Umawiacie się na akt notarialny i dopiero podczas spotkania okazuje się, że musisz dokonać dodatkowych czynności żeby sprostować usterkę formalną. Sam wiesz jaka może być reakcja nabywcy…

7. Zatrudnij pośrednika.

Powyższe zasady to jedynie podstawa odpowiednich zachowań w całym żmudnym procesie sprzedaży. Jeżeli się nad nimi zastanowisz, stwierdzisz zapewne, że sprzedaż nieruchomości wymaga więcej zachodu niż mogłoby się pierwotnie wydawać. Niestety, jest to zajęcie na pełen etat. Może się zdarzyć, że nawet jeżeli na początku uznasz, że sam świetnie sobie poradzisz ze swoją ofertą, to po krótkim czasie możesz już być zniechęcony brakiem szybkiego powodzenia, a to już niedobrze prognozuje dla powodzenia Twojej transakcji.

Teraz wyobraź sobie skorzystanie z usług profesjonalisty, który odciąży Cię od wszystkich czynności (zarówno tych związanych z przygotowaniem oferty jak i ze stroną formalną) ograniczając Twoją rolę jedynie do złożenia podpisu na dokumencie sprzedaży. A wszystko to za ustalony z Tobą procent od zaakceptowanej przez Ciebie ceny sprzedaży. Przyznasz, że nie wydaje się to najgorszą opcją, zwłaszcza jeżeli weźmiesz pod uwagę ile czasu będziesz mógł zaoszczędzić i poświęcić swoim zajęciom? Twój czas przecież również kosztuje prawda?

Jeżeli już zdecydujesz się na skorzystanie z usług profesjonalisty, pomyśl raczej nad zatrudnieniem jednej agencji nieruchomości do reprezentowania Twoich interesów.

Możesz być pewien, że w zamian za tak zwaną „umowę na wyłączność” biuro dołoży wszelkich starań aby osiągnąć Wasz wspólny cel jakim jest sprzedaż Twojej nieruchomości.

W biurze MODER Nieruchomości w ramach takiej umowy, wykonamy wszystkie powyższe czynności za Ciebie. Oferujemy Ci między innymi aranżację wnętrza wspomnianą techniką Home Staging, czy profesjonalną sesję fotograficzną oraz wykonanie prezentacji wideo. To jednak nie wszystko. Istnieje wiele więcej narzędzi o których chętnie opowiemy podczas niezobowiązującego spotkania przy dobrej kawie. Poświęć nam chwilę na rozmowę, a my w zamian wyręczymy Cię z wszelkich obowiązków przy sprzedaży Twojej nieruchomości – serdecznie zapraszamy 🙂

Dodaj komentarz