Czym kierować się przy zakupie działki budowlanej?

Wybór działki to bez wątpienia jedno z ważniejszych zadań, przed jakim staje inwestor planujący budowę domu. Nabycie gruntu wydaje się łatwiejszą decyzją niż opracowanie projektu wymarzonych czterech ścian, ale w rzeczywistości również może przysporzyć wielu problemów. Na jakie czynniki należy zwrócić szczególną uwagę, poszukując działki budowlanej, aby w przyszłości nie było problemów z budową? Zapraszamy do lektury.

Na każdą oglądaną ziemię postarajmy się spojrzeć z perspektywy jej przyszłej użyteczności. Pamiętajmy także o tym, że bardzo istotne znaczenie mają parametry posesji. Od dokonanego wyboru będzie zależeć nie tylko funkcjonalność domu, ale również koszty jego budowy.

Od czego rozpocząć poszukiwanie działki?

Zdaniem ekspertów poszukiwania najlepiej rozpocząć od zaznajomienia się z możliwie jak największą liczbą ofert. Oznacza to, że przed podjęciem ostatecznej decyzji powinniśmy obejrzeć różne działki budowlane na sprzedaż, które mogą być zlokalizowane np. w obrębie Gorzowa Wielkopolskiego oraz w jego okolicy. Zwróćmy uwagę, czy do gruntu prowadzi droga utwardzona, czy jest regularnie odśnieżana itp. Jeżeli teren nie jest uzbrojony, koniecznie zweryfikujmy, czy bez problemu można doprowadzić do niego niezbędne media.

Pamiętajmy, że chcąc wybudować dom, najważniejszy jest zakup gruntu przeznaczonego pod zabudowę. Być może natkniemy się na sprzedaż działek, które będą kusić nas wyjątkowo niskimi cenami, ale będą terenami rolnymi. W takiej sytuacji zmiana kwalifikacji obszaru z rolnego na budowlany może trwać nawet kilka lat.

Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę?

Na początku warto zastanowić się, o jakim metrażu grunt nas interesuje. To zwykle parametr decydujący o wysokości ceny, dlatego należy określić, jaką kwotę możemy przeznaczyć na inwestycję. Warto jednak uważać, aby nie stać się posiadaczem zbyt małej działki – wówczas na drodze do wybudowania wymarzonego domu mogą nam stanąć przepisy prawne, np. o zakazie budowy w odległości 4 m od granicy działki.

Ważnym parametrem jest także ukształtowanie terenu. Nietypowe warunki mogą wiązać się z niższą ceną, ale musimy liczyć się, że w takiej sytuacji o wiele trudniej będzie dopasować projekt domu, a koszty całego przedsięwzięcia mogą być wyższe. Najbardziej funkcjonalne wydają się działki budowlane w kształcie wydłużonego prostokąta, ale na sprzedaż wystawiane są także grunty kwadratowe, trójkątne itp.

A co ze stanem prawnym i statusem działki?

Podobnie jak przy zakupie mieszkania czy każdej innej nieruchomości, bardzo ważne jest zweryfikowanie wszystkich informacji dotyczących stanu prawnego działki. Najlepiej poprosić właściciela o podanie numeru księgi wieczystej i tam sprawdzić, czy ziemia rzeczywiście jest jego własnością, a także, czy nie ciąży na niej hipoteka.

Informacje dotyczące statusu gruntu można natomiast uzyskać w Urzędzie Gminy w Wydziale Architektury. Tam możemy dowiedzieć się, czy działka budowlana na sprzedaż posiada wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego. Z planu możemy wyczytać, czy dany teren znajduje się na obszarze przeznaczonym pod zabudowę.

Jak bezpiecznie kupić działkę budowlaną?

Istnieje możliwość zakupu ziemi bez pomocy pośrednika. Jednak w takiej sytuacji powinniśmy rozglądać się za ziemią w miejscu, które jest nam dobrze znane, np. w rodzinnych stronach, gdzie mamy wielu znajomych i łatwiej zbierzemy wszystkie interesujące nas informacje o gruncie.

Jeżeli okolice, w których poszukujemy działki pod zabudowę, znamy jedynie pobieżnie lub nie dysponujemy dużą ilością czasu, wówczas warto nawiązać współpracę z wyspecjalizowanym pośrednikiem.

Osoby, które interesuje sprzedaż działek budowlanych w Gorzowie Wielkopolskim lub okolicy, mogą skorzystać z pomocy biura nieruchomości MODER. W jego ofercie można znaleźć szeroki wybór gruntów pod zabudowę domu, różniących się ceną, wielkością, lokalizacją itp. Dzięki współpracy z doświadczonymi doradcami można nie tylko zaoszczędzić czas, ale przede wszystkim znaleźć idealną ziemię, taką, na której za parę lat powstanie nasz wymarzony dom.

Dodaj komentarz