Czekasz z zakupem nieruchomości? Jesteś pewien, że warto?

Początek roku to zwykle okres chwilowego przestoju w handlu i spadku zainteresowania klientów w wielu branżach. Zauważalny spadek popytu występuje również na rynku nieruchomości, gdzie potencjalni nabywcy są dużo mniej skłonni do podejmowania decyzji przez co odkładają je „na później”, a to błąd. Właśnie teraz jest najlepszy czas na negocjowanie warunków zakupu!

Nowy rok to dla wielu z nas czas na na tzw. „złapanie oddechu” oraz przerwę od podejmowania strategicznych decyzji. Jest to również okres na oszacowanie domowych budżetów i określenie planów do zrealizowania na kolejne dwanaście miesięcy.

Jeżeli jednak jednym z celów na na nowy rok jest zakup nieruchomości, warto potraktować go jako priorytet do zrealizowania waśnie w tych pierwszych zimowych miesiącach.

Spowolnienie rynku to doskonała okazja dla uzyskania najlepszych możliwych warunków zakupu nieruchomości.

Na rynku mieszkaniowym występuje kilka podstawowych powodów występowania spadku zainteresowania, jednak wszystkie można określić jako efekt działania charakterystycznej dla końcówki roku tzw. „presji zakupowej”.

Koniec roku to m.in. powtarzalny już okres stosowania promocji oraz szczególnych obniżek cen przez deweloperów, którzy kuszą swoimi ofertami dostępnymi jedynie w grudniu, co wielu nabywców skłoniło do decyzji o zakupie własnej nieruchomości na rynku pierwotnym.

Ważnym czynnikiem wpływającym na decyzję nabywców mieszkań była także znikająca z początkiem roku możliwość wzięcia kredytu na zakup nieruchomości z jedynie 5 % wkładem własnym – od tego roku jest to już min. 10 %.

Obecnie, kiedy ceny wróciły do normy a kredyty na finansowanie zakupu nieruchomości stały się mniej dostępne, sytuacja na rynku zdaje się nie zachęcać. Są to jednak tylko pozory.

Właśnie przez a może raczej dzięki występującej na początku roku pewnej stagnacji, osoby posiadające środki na wkład własny mogą liczyć na bardzo korzystne ostateczne warunki zakupu. Często sprzedający nieruchomość zniechęceni długim, nieefektywnym poszukiwaniem nabywcy oraz świadomi zmian na rynku i idących za nimi zagrożeń skłonni będą do odpowiednich ustępstw wobec braku alternatywnych ofert.

Ciekawie przedstawiają się również możliwości zakupu gruntów w początkowym okresie roku. Tutaj zwykle czekamy z poszukiwaniami na moment ożywienia wiosennego, kiedy to działki ogląda się po prostu przyjemnie. Osoby operatywne zdają sobie jednak sprawę, że poszukiwania warto zacząć jeszcze w okresie niższych temperatur, kiedy konkurencyjnych propozycji zakupu jest jeszcze niewiele co z kolei zdecydowanie wzmacnia naszą pozycję przy negocjacjach warunków przyszłej transakcji.

W tym roku dodatkowym sprzymierzeńcem zainteresowanych zakupem działek jest również aura panująca na zewnątrz. Rzadkość opadów atmosferycznych i brak pokrywy śnieżnej a także sporadycznie występujące temperatury ujemne dodatkowo zachęcają i umożliwiają dokładne oględziny nieruchomości na miejscu.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, czy nie warto zastanowić się nad sensem poszukiwania nieruchomości wtedy kiedy to robią wszyscy? A może lepiej wyłamać się ze schematu i postarać się o korzystny zakup już teraz?

Dodaj komentarz