Mieszkanie na wynajem – czy to wciąż opłacalna inwestycja?
Szukasz bezpiecznej lokaty kapitału? Inwestycja w wynajem mieszkania, zwłaszcza w większych polskich aglomeracjach, wciąż gwarantuje zysk. Jak przygotować się do zakupu nieruchomości przeznaczonej pod wynajem? Jakie lokale kupować, by na tym nie stracić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Nieruchomości – bezpieczna lokata kapitału
Choć inwestowanie środków pieniężnych w dłuższej perspektywie nierzadko wiąże się z ryzykiem, istnieją rozwiązania w miarę bezpiecznej, rozsądnej i stabilnej lokaty kapitału. Jednym z nich jest zakup mieszkania na wynajem. Dlaczego inwestowanie w nieruchomości wciąż uznawane jest za świetny pomysł na biznes? Popyt na mieszkania już od kilku lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Co więcej, według prognoz w kolejnych kwartałach może nawet przewyższyć podaż. Oznacza to, że właściciele lokali – zwłaszcza tych położonych w dobrych lokalizacjach – nie będą musieli martwić się o ich późniejszą sprzedaż czy wynajem. To doskonała forma zabezpieczenia przyszłości.
Rentowność najmu wciąż wyższa niż depozyt w banku
Stopa zwrotu z inwestycji przeznaczonej pod wynajem może wynieść nawet 5-6% – tak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez firmę Emmerson Evaluation. To nieco mniej niż w latach ubiegłych, jednak w porównaniu do oprocentowania lokat bankowych, inwestowanie w wynajem wciąż gwarantuje nawet kilkakrotnie większy zysk. Co prawda stawki najmu nie rosną tak szybko jak ceny mieszkań, mimo to inwestycja w wynajem w dalszym ciągu jest rozwiązaniem znacznie korzystniejszym niż lokata. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na atrakcyjność danej nieruchomości – nie każda gwarantuje pewny zysk.
Co wpływa na atrakcyjność nieruchomości?
Jeśli chcesz zainwestować w mieszkanie na wynajem, powinieneś dobrze przygotować się do transakcji. Nie każdy lokal będzie cieszył się takim samym powodzeniem wśród potencjalnych najemców. Jakie czynniki mogą wpływać na zysk z wynajmu?
-
Lokalizacja
To najważniejszy aspekt przy zakupie nieruchomości. Większe ośrodki aglomeracyjne, jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Poznań nieustannie cieszą się dużym zainteresowaniem najemców. Podobnie sytuacja przedstawia się w Lublinie, Łodzi i Szczecinie – miastach akademickich. Wynajem krótko i długoterminowy to rozwiązanie, z którego korzysta większość studentów. Dobre położenie, skomunikowanie z innymi dzielnicami, rozwinięta sieć handlowa i usługowa – to priorytety, na które warto zwrócić uwagę.
-
Sąsiedztwo
Spokojna okolica – to zaleta, o którą trudno w większych miastach. Jednak ciche osiedle, położone z dala od miejskiego zgiełku, z widokiem na park czy skrawkiem zieleni stanowią dodatkowy atut lokalu.
-
Miejsce postojowe
Większość osób korzysta z własnych środków transportu. To właśnie dlatego poszukujący mieszkań na wynajem coraz częściej zwracają uwagę na dodatkowe udogodnienia, jak podziemny garaż czy przypisane do lokalu miejsce postojowe.
-
Loggia, balkon, taras
Według analiz rynku nieruchomości, Polacy kupują coraz mniejsze metraże, na co wpływają m.in. rosnące ceny mieszkań. Dodatkowe miejsce do przechowywania jest więc na wagę złota.
-
Standard lokalu
Budynek z wielkiej płyty czy nowoczesny apartamentowiec? Paradoksalnie to właśnie na mieszkaniach w starych blokach można zarobić najwięcej. Ich ceny są stosunkowo niskie, więc zakup zwróci się zdecydowanie szybciej niż zakup apartamentowca.
Mieszkanie na wynajem to długoterminowa inwestycja, która wciąż się opłaca i może przynieść realne zyski, zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych form, jak lokata kapitałowa. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że nieruchomość przeznaczona na wynajem powinna spełniać szereg wymogów, które przełożą się na zainteresowanie przyszłych najemców.
Materiał przygotowany przez eksperta portalu GetHome.pl